O nas - współpraca - Współpraca - Misja Wycliffe'a - Cameron Townsend

Sprzedaż Biblii hiszpańskich

Kiedy młody Cameron Townsend próbował w latach 1917 – 1918 sprzedawać hiszpańskie Biblie w Gwatemali, zauważył, że większość ludzi z plemienia Cakchiquel nie rozumiała hiszpańskiego. Ich piękny język nie posiadał nawet formy pisanej.

Tłumaczenie Nowego Testamentu dla Cakchiquels

Townsend zostawił sprzedawanie Biblii i zamieszkał pośród ludzi Cakchiquels. Nauczył się ich skomplikowanego języka, utworzył dla niego alfabet, zrobił analizę gramatyczną i w stosunkowo krótkim czasie 10 lat, przetłumaczył dla nich Nowy Testament.

Camp Wycliffe

W trosce o inne mniejszościowe grupy językowe, latem 1934 roku zorganizował w Arkansas „Camp Wycliffe”. Nazwa obozu została zapożyczona od pierwszego tłumacza Biblii na język angielski. Celem obozu było przeszkolenie młodych ludzi w zakresie podstaw lingwistycznych i metod tłumaczenia. Zgłosiło się dwóch studentów. Następnego roku, po szkoleniu lingwistycznym z udziałem pięciu studentów, Townsend zabrał ich do Meksyku, by rozpocząć pracę w terenie.

Powstanie SIL i Misji Wycliffe'a

Z tego niepozornego początku, narodziła się międzynarodowa służba „Summer Institude of Linguistics” (SIL), Misja Tłumaczy Biblii im.Wycliffe’a (Wycliffe Bible Translators), “Wycliffe Associates” oraz departament techniczny SIL, znany jako JAARS (Jungle Aviation And Radio Services). Żadna grupa etniczna nie jest zbyt mała, a żaden język zbyt trudny.

Kontynuacja

Ta pionierska praca jest kontynuowana przez kilka tysięcy pracowników, którzy przedzierają się do najdalszych zakątków świata. Podtrzymywane są najwyższe standardy pod względem lingwistycznym i antropologicznym. Służba jest bardzo wymagająca, prowadzona we współpracy z lokalnymi rządami, uniwersytetami i ludźmi dobrej woli. Części Pisma Świętego są tłumaczone dla ludzi w ich języku ojczystym, w języku ich serca.

Stojąc obecnie przed ogromnym zadaniem przetłumaczenia Słowa Bożego dla około 3000 niezapisanych języków, Misja Tłumaczy Biblii całkowicie ufa Bogu, wierząc, że tylko On może dostarczyć środków na to, by dotrzeć do wszystkich zapomnianych grup etnicznych na świecie.

Opr. Anna Marcol

BSM wydało biografię Camerona Townsenda.
Więcej o niej w zakładce Książki misyjne