Pragnienia serca
Jeśli w twoim sercu zrodziło się ciche pragnienie, aby zostać misjonarzem, to pielęgnuj je bardzo starannie. Módl się o to, aby Pan Bóg je rozwijał i pokazał ci rodzaj służby, który miał(a)byś wykonywać.
Pielęgnuj czas z Bogiem i czytaj regularnie Biblię
Jeśli chcesz, aby inni przez twoją służbę pokochali Słowo Boże, poznawaj je regularnie i pielęgnuj osobistą społeczność z Bogiem. Kiedy wyjedziesz na misję, może znajdziesz się tam, gdzie nie będzie drugiej osoby, z którą mógłbyś się modlić. Musisz nauczyć się przebywać z Panem Bogiem sam na sam.
Predyspozycje, dary, umiejętności
Wskazówką mogą być tutaj twoje predyspozycje i umiejętności. Zastanów się nad tym, co umiesz i co lubisz robić. Jak i gdzie może się to przydać. Rozwijaj swoje dary i umiejętności.
Czy uczysz się szybko języków obcych? Jednym przychodzi to łatwo, innym trudniej. Jeśli komuś przychodzi to trudniej, to nie znaczy, że nie może być misjonarzem. Może! Niekoniecznie do ludów obcego języka, ale na przykład do Polaków rozproszonych po świecie.
Zaangażuj się w swojej społeczności
Pamiętaj również, że najlepsze przygotowanie do pracy misyjnej daje zaangażowanie się do służby w swojej społeczności (praca z dziećmi, z młodzieżą, ze studentami krajowymi lub zagranicznymi, wyjścia ewangelizacyjne na miasto, odwiedziny w szpitalach, więzieniach, domach dziecka, itp.)
Trudno oczekiwać, że ktoś będzie służył Panu Bogu daleko w świecie, jeśli nie ma ochoty pracować dla Pana w swoim zborze/kościele macierzystym.
Otwarte oczy
Każdemu z nas Pan Bóg daje unikalne oczy duchowe, dzięki którym widzimy to, czego inni nie widzą. Na jakie potrzeby innych ludzi czy ludów otwiera Pan Bóg twoje oczy? Co dostrzegasz, czego nie dostrzegają inni? Gdzie może się przydać to, co umiesz?
Modlitwa z przyjaciółmi / pastorem / starszymi zboru
Podziel się swoim pragnieniem z zaufanym przyjacielem, poproś, aby modlił się razem z tobą. W pewnym momencie powinieneś porozmawiać o swoim pragnieniu np. z pastorem, który w stosownym czasie porozmawia ze starszymi zboru o twoich pragnieniach.
Rozpocznij przygotowania
Przeanalizuj kwalifikacje, jakie powinna spełniać osoba pragnąca zostać misjonarzem. To pomoże ci ocenić swój etap przygotowań, co już umiesz, a czego jeszcze musisz się nauczyć.
- Człowiek świadomie wierzący, tj. świadomie zawierzył swoje życie Bogu na podstawie dzieła i osoby Jezusa Chrystusa, pielęgnuje społeczność z Bogiem przez regularne poznawanie Biblii oraz modlitwę, swoją postawą jest świadectwem życia w społeczności z Jezusem, pielęgnuje społeczność z innymi wierzącymi i uczestniczy w życiu swojej społeczności także poprzez służbę oraz posiada rekomendacje zboru, do którego należy.
- Wykształcenie i przygotowanie zawodowe. W misji potrzebni są ludzie z różnymi profesjami: lingwiści, nauczyciele, teolodzy, pielęgniarki, inżynierowie, informatycy. księgowi, itd. Osoby zaangażowane w pracę Misji Wycliffe’a powinny mieć ukończoną przynajmniej szkołę średnią. Wskazana jest kilkuletnia praktyka pracy (najlepiej w swoim zawodzie). W niektórych krajach, aby otrzymać zgodę na pobyt, wymagany jest tytuł magistra z dziedziny związanej z lingwistyką lub filologią.
- Studia biblijne/ Szkoła Biblijna. W zależności od służby, którą dana osoba chce wykonywać, wskazane są studia akademickie bądź licencjackie z teologii, misjologii, itp. W niektórych sytuacjach wystarczy roczna lub dwuletnia Szkoła Biblijna.
- Znajomość języka obcego. W przypadku pracy w Misji Wycliffe’a konieczna jest dobra znajomość języka angielskiego.
- Szkolenia specjalistyczne/ językoznawcze. Szkolenia te są jednym z głównych etapów przygotowawczych do służby w Misji Wycliffe’a. Obejmują one między innymi takie zagadnienia jak: zasady tłumaczenia tekstów biblijnych, analiza fonetyczna, gramatyczna oraz leksykalna języków, zasady pracy alfabetyzacyjnej itp., linguistic survey – czyli badania językoznawcze, na podstawie których podejmuje się decyzje o potrzebach tłumaczeniowych.
- Wsparcie modlitewne i finansowe. Misjonarz jest wspierany materialnie przez swój kościół (lub kilka kościołów) oraz swoich przyjaciół. Służba misyjna jest duchowym bojem i wymaga wsparcia modlitewnego, dlatego konieczne jest, aby misjonarz miał grono zadeklarowanych osób, które będą się o niego regularnie modlić.
Studia, szkoła biblijna
W przygotowaniu na misję, nie możesz pominąć tych etapów. Dlatego myśląc o przyszłej pracy misyjnej, wybierz odpowiedni kierunek studiów, który najlepiej przygotuje cię do przyszłej służby. Jeśli chcesz zostać tłumaczem Biblii, wybierz kierunek lingwistyczny. Jeśli chcesz organizować edukację, wybierz pedagogiczny.
Skontaktuj się z organizacją misyjną
Skontaktuj się z organizacją misyjną w ramach której chciałbyś w przyszłości pracować. Zapytaj o możliwości służby i wymagania kwalifikacyjne. Każda organizacja będzie oczekiwać, że w pewnym momencie przedłożysz rekomendacje ze zboru/kościoła, do którego należysz, o twoim zaangażowaniu w tej społeczności oraz o twojej dojrzałości chrześcijańskiej. Pamiętaj, to kościół wysyła cię na misję, nie organizacja. Organizacja (np. BSM) jest ogniwem pomiędzy twoim zborem a polem misyjnym.
Wsparcie modlitewne i finansowe
Kiedy będziesz już przygotowany do wyjazdu, pozostanie jeszcze kwestia wsparcia finansowego i modlitewnego. Szukaj go wśród osób, które będą gotowe utożsamić się z twoją służbą i będą chcieli mieć w niej udział poprzez regularne wsparcie modlitewne i finansowe.
Szkolenia specjalistyczne w Centrum Misji
Przed wyjazdem na misję misjonarze przechodzą szkolenia specjalistyczne w zależności od tego, czym mają się zajmować na polu misyjnym. Po okresie pobytu na misji mogą kontynuować szkolenia w zależności do tego, jaka wiedza i jakie umiejętności są im potrzebne. Szkolenia są dostępne w języku angielskim w Centrum Misji im. Wycliffe’a w Anglii.
Zobacz: Linguistics, Translation and Literacy
Szkolenie wprowadzające do kultury kraju służby
Może ono obejmować takie etapy, jak: nauka języka urzędowego, poznawanie kultury, religii i zwyczajów, zasady współpracy w organizacji na polu misyjnym.
Cdn.
Zobacz, co Bóg będzie robił dalej w twoim życiu oraz w życiu innych ludzi, w miejscu, do którego cię zaprowadzi.