Jak zostać misjonarzem?

Pragnienia serca
Jeśli w twoim sercu zrodziło się ciche pragnienie, aby zostać misjonarzem, to pielęgnuj je bardzo starannie. Módl się o to, aby Pan Bóg je rozwijał i pokazał ci rodzaj służby, który miał(a)byś wykonywać.

Pielęgnuj czas z Bogiem i czytaj regularnie Biblię
Jeśli chcesz, aby inni przez twoją służbę pokochali Słowo Boże, poznawaj je regularnie i pielęgnuj osobistą społeczność z Bogiem. Kiedy wyjedziesz na misję, może znajdziesz się tam, gdzie nie będzie drugiej osoby, z którą mógłbyś się modlić. Musisz nauczyć się przebywać z Panem Bogiem sam na sam.

Predyspozycje, dary, umiejętności
Wskazówką mogą być tutaj twoje predyspozycje i umiejętności. Zastanów się nad tym, co umiesz i co lubisz robić. Jak i gdzie może się to przydać. Rozwijaj swoje dary i umiejętności.
Czy uczysz się szybko języków obcych? Jednym przychodzi to łatwo, innym trudniej. Jeśli komuś przychodzi to trudniej, to nie znaczy, że nie może być misjonarzem. Może! Niekoniecznie do ludów obcego języka, ale na przykład do Polaków rozproszonych po świecie.

Zaangażuj się w swojej społeczności
Pamiętaj również, że najlepsze przygotowanie do pracy misyjnej daje zaangażowanie się do służby w swojej społeczności (praca z dziećmi, z młodzieżą, ze studentami krajowymi lub zagranicznymi, wyjścia ewangelizacyjne na miasto, odwiedziny w szpitalach, więzieniach, domach dziecka, itp.)
Trudno oczekiwać, że ktoś będzie służył Panu Bogu daleko w świecie, jeśli nie ma ochoty pracować dla Pana w swoim zborze/kościele macierzystym.

Otwarte oczy
Każdemu z nas Pan Bóg daje unikalne oczy duchowe, dzięki którym widzimy to, czego inni nie widzą. Na jakie potrzeby innych ludzi czy ludów otwiera Pan Bóg twoje oczy? Co dostrzegasz, czego nie dostrzegają inni? Gdzie może się przydać to, co umiesz?

Modlitwa z przyjaciółmi / pastorem / starszymi zboru
Podziel się swoim pragnieniem z zaufanym przyjacielem, poproś, aby modlił się razem z tobą. W pewnym momencie powinieneś porozmawiać o swoim pragnieniu np. z pastorem, który w stosownym czasie porozmawia ze starszymi zboru o twoich pragnieniach.

Rozpocznij przygotowania
Przeanalizuj kwalifikacje, jakie powinna spełniać osoba pragnąca zostać misjonarzem. To pomoże ci ocenić swój etap przygotowań, co już umiesz, a czego jeszcze musisz się nauczyć.

Studia, szkoła biblijna
W przygotowaniu na misję, nie możesz pominąć tych etapów. Dlatego myśląc o przyszłej pracy misyjnej, wybierz odpowiedni kierunek studiów, który najlepiej przygotuje cię do przyszłej służby. Jeśli chcesz zostać tłumaczem Biblii, wybierz kierunek lingwistyczny. Jeśli chcesz organizować edukację, wybierz pedagogiczny.

Skontaktuj się z organizacją misyjną
Skontaktuj się z organizacją misyjną w ramach której chciałbyś w przyszłości pracować. Zapytaj o możliwości służby i wymagania kwalifikacyjne. Każda organizacja będzie oczekiwać, że w pewnym momencie przedłożysz rekomendacje ze zboru/kościoła, do którego należysz, o twoim zaangażowaniu w tej społeczności oraz o twojej dojrzałości chrześcijańskiej. Pamiętaj, to kościół wysyła cię na misję, nie organizacja. Organizacja (np. BSM) jest ogniwem pomiędzy twoim zborem a polem misyjnym.

Wsparcie modlitewne i finansowe
Kiedy będziesz już przygotowany do wyjazdu, pozostanie jeszcze kwestia wsparcia finansowego i modlitewnego. Szukaj go wśród osób, które będą gotowe utożsamić się z twoją służbą i będą chcieli mieć w niej udział poprzez regularne wsparcie modlitewne i finansowe.

Szkolenia specjalistyczne w Centrum Misji
Przed wyjazdem na misję misjonarze przechodzą szkolenia specjalistyczne w zależności od tego, czym mają się zajmować na polu misyjnym. Po okresie pobytu na misji mogą kontynuować szkolenia w zależności do tego, jaka wiedza i jakie umiejętności są im potrzebne. Szkolenia są dostępne w języku angielskim w Centrum Misji im. Wycliffe’a w Anglii.
Zobacz: Linguistics, Translation and Literacy

Szkolenie wprowadzające do kultury kraju służby
Może ono obejmować takie etapy, jak: nauka języka urzędowego, poznawanie kultury, religii i zwyczajów, zasady współpracy w organizacji na polu misyjnym.

Cdn.
Zobacz, co Bóg będzie robił dalej w twoim życiu oraz w życiu innych ludzi, w miejscu, do którego cię zaprowadzi.